so 9.9.2023 | Jan Brůna

Obrat a hattrick Matašovského. Junioři porazili Plzeň 7:5

To byla podívaná! Hradečtí junioři potřebovali z domácího dvojboje po nezdaru s Budějovicemi brát body proti Plzni, pokud chtěli pomýšlet na dobré postavení v tabulce. Ačkoliv zpočátku byl průběh utkání totožný a Lvi poprvé vedli až za stavu 5:4, dokázali i díky třem gólům Marka Matašovského otočit na celkových 7:5! A naladit se dobře na čtvrteční mač na Spartě.

Juniorka se podobně jako proti Motoru dostala vlastními chybami pod tlak a nechala soupeře odskočit do vedení 2:0. Tentokrát góly dokonce přišly dříve. Již v páté minutě se kolem brány šikovně obtočil Adam Dvořák a zasunul za přesouvajícího se Vojtěcha Mrázka – 0:1. O tři minutky později se domácím dýchalo ještě hůře, když v oslabení hned po buly nepohlídali Jakuba Šilera, který měl před sebou volný prostor a z vrcholu kruhu trefil do dolního rohu klece – 0:2. „Není dobré takhle začít, je pak těžké se do toho vracet. Ale jsem strašně rád, že jsme to dokázali a srovnali na 2:2. Pak jsme si nechali dát ještě na 2:3, což byla škoda. Kdyby se to nestalo, mohli jsme jít do druhé části klidnější,“ popisuje Štěpán Černý.

Ano, Mountfield se záhy vrátil do duelu, když právě Černý od modré pod tlakem nahodil puk na kasu a do dráhy vložil hokejku Marek Matašovský. Daniel Jansa zapomněl na mezírku mezi betony a bylo to 1:2. Hradečtí, politi živou vodou, zvýšili obrátky a Matěj Beneš naservíroval kotouč Adamu Novotnému, jenž svým šestým zásahem mezi juniory srovnal na 2:2. Ale jak zmínil náš respondent, indiáni dvě minuty před koncem stihli zase odskočit, když Mrázek nedosáhl na dorážku Petra Makovce – 2:3. „V lize jsou kvalitní všechny týmy, ale věděli jsme, že Plzeň porazila Vary, což je velmi dobré mužstvo,“ potvrzuje nadějný bek.

Ten po křižném pasu na Matěje Beneše pomohl rychle využít přesilovku a jelo se zase od začátku – 3:3. Kvality v početních výhodách ovšem ukázali i Západočeši, kteří mají poslední dvě sezony mezi juniory nejvyšší úspěšnost. „Mají na to několik dobrých hráčů a celkově hodně dobré útočné pásmo,“ všiml si obránce ročníku 2007. Jenže to byl nebyl tento zápas, kdyby se hosté netrefili znovu. Jakub Šiler v oslabení kličkou oklamal dvojici zadáků a svým druhým zásahem upravil na 3:4.

Rozhodující momenty si Východočeši nechali až do třetí periody. „Šli jsme do nich, zlepšili jsme pohyb. Měli jsme trochu štěstí a vycházelo nám to. Dokázali jsme to překlopit na svoji stranu,“ říká Černý, jenž krásně objel svatyni, nahrál do mezikruží na Marka Matašovského a ten zavěsil – 4:4. Lvi poprvé vedli až za stavu 5:4, kdy Petr Hrdlička našel Ondřeje Zámečníka a novic v hradeckém dresu zblízka zakončil.

A došlo i na některá prvenství. Svůj úvodní hattrick mezi lví smečkou završil švihem mezi kruhy Marek Matašovský a domácí utekli soupeři na 6:4. Zdramatizování ještě přišlo v 55. minutě, kdy Marek Hořejší docpal kotouč za Filipa Tučka, jenž od prostředního dějství hájil bránu. „Pět gólů je hodně. Rozebereme si to, celý zápas byl hodně gólový. Trenéři mě tlačí, ať podporuji útok a rozdávám to, protože fyzicky na puku moc nemůžu. Myslím, že se mi to docela daří,“ těší hráče se zkušenostmi s reprezentací.

Závěrečný gól dlouhého seznamu vstřelil při power-play Plzně Matěj Novotný, který našel prázdnou kasu a stanovil skóre 7:5. Mountfield tak po dvou pauzách bral opět tři body a hlavně odčinil prohru s Budějovicemi. „Trenér říkal, že bychom mohli být i poslední, což by nebylo dobré. Ale zvládli jsme to a můžeme jet v klidu na Spartu,“ má radost Štěpán Černý.